A kastélymúlt
A jelenleg négycsillagos szállóként működő kastélyt Podmaniczky Levente építette 1868-ban, késő klasszicista stílusban. A klasszicista stílus jegyeit képviseli a portikuszos, timpanonban végződő főbejárat, a lizéniás ablakok és a boltíves beltér is. A kastély a majorsági épületcsoport dél-keleti oldalán épült, parkja kelet és dél felől csatlakozik hozzá.
A kastély nem fő lakhelye volt a családnak, hanem téli, vadászrezidenciaként funkcionált. A XX. század legelején a kastély híressé vált fegyver-, könyv-, porcelán- és acélmetszet gyűjteményéről, illetve az épületet körülölelő 13 hektáros parkot a híres díszkertek között emlegették.
A Podmaniczky örökség
Podmaniczky Levente haláláig, 1913-ig használta a fenyőharaszti kastélyt, majd a két világháború között a Hatvany-Deutsch család bérelte. A II. világháború utáni zűrzavar a kastélyra is rányomta bélyegét, hiszen egymást követték a különböző használók, kezelők, és az épület a legelképesztőbb funkciókat töltött be. A hatvani Cukorgyár célgazdasága volt, majd a Honvédség használta a mezőgazdasági munkák idején.
1974-ben az épület kezelését a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Tangazdasága vette át, és idényjellegű diákszállássá alakította. 1976-ban növény-védőszer raktárt alakítottak ki benne. Ez az átalakítás elsősorban a gazdasági épületet érintette. 1981-ben a Gödöllői Állami Gazdaság volt a tulajdonos és irodahelyiségeket alakított ki a főépületben. A 80-as évek elején a Magyar Televízió kiöregedett állatainak tartásra használta a főépület pinceszinti helyiségeit. A főépület északi végében működött egy ideig a majorság orvosi rendelője is.
A Podmaniczky család által összegyűjtött és méltán híressé vált értékeknek, javaknak sajnos ma már nyoma sincs. Az elhanyagolt, romos állapotba került épületet a Chemolimpex Vállalat vásárolta meg, illetve a felújítást is a cég kezdeményezte 1987-ben. 1994-től a Budapesti Ingatlan Fejlesztési és Hasznosítási Nyrt. tulajdonában került, 2000 óta pedig a Kastélyszálló Kft. üzemelteti.